حلقه نامزدی در دستان عروس و داماد

هزینه جشن نامزدی به عهده کیست؟ عروس یا داماد؟

سنت های ازدواج شما را گیج کرده است؟ حق دارید! در سنت و فرهنگ ایرانی جشن های زیادی برای ازدواج تدارک دیده شده است. یکی از این جشن ها، جشن نامزدی است. معمولاً سوالات زیادی پیرامون این جشن مطرح می شود. هزینه جشن نامزدی با کیست؟ چه رسومی را باید در این جشن انجام داد؟ چه لوازمی برای جشن نامزدی نیاز است؟
در این مقاله از وبلاگ کیک ویترین، نحوه برگزاری جشن نامزدی را بررسی میکنیم. اگر جشن نامزدی شما نزدیک است، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

هزینه‌های جشن نامزدی چه قدر است؟

احتمالاً در نگاه اول با توجه به اهمیت کمتری که جشن نامزدی دارد، هزینه‌های این مراسم را کمتر از عروسی خواهیم دید؛ ولی متأسفانه امروزه به‌دلیل چشم و هم‌چشمی‌های خانواده‌ها و توقعات این افراد، هزینه‌های جشن نامزدی در برخی مواقع کمتر از عروسی نبوده و این مراسم کاملاً مجلل برگزار می‌شود.

اگر جشن نامزدی به‌شکلی برگزار گردد که مراسم عقد نیز در این مهمانی صورت بگیرد، هزینه‌های این جشن بر عهده خانواده عروس خواهد بود. در مقابل، اگر مراسم نامزدی فقط برای آشنایی و تعهد دو طرف با یکدیگر باشد، خانواده داماد بایستی هزینه‌ها را متقبل شود.عروس و داماد عروسکی بر روی سکه‌های پول

تزئینات و لوازماتی که باید برای یک جشن نامزدی ایرانی خریداری شود بایستی براساس نوع این مراسم انتخاب گردند. به‌عنوان‌مثال اگر در این مراسم، عقد نیز صورت بگیرد باید هزینه‌هایی برای زیرلفظی عروس، ساعت، حلقه، ظرف عسل و دیگر موارد پرداخت شود. البته اگر این جشن فقط در همان حالت نامزدی معمولی است، هزینه‌های مراسم کمتر بوده و شامل خرید کیک نامزدی، شاخه نبات، لباس، پذیرایی عصرانه، ست کیف و کفش عروس و وسایل دیگر خواهد بود.

بر عهده گرفتن هزینه‌ها براساس آداب‌ورسوم مراسم نامزدی

در بعضی از شهرها هزینه‌های نامزدی طبق یک آداب‌ورسوم خاصی تعیین شده و بر عهده یکی از طرفین قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال در شهر تبریز هزینه‌های تزئینات و خرید کیک بله برون، وسایل نامزدی، حنابندان و عقد بر عهده خانواده عروس است. همچنین در برخی دیگر از شهرها مانند استان‌های جنوب کشور، تمامی هزینه‌های مراسمات به گردن داماد می‌افتد.

عروس با لباس قرمز در کنار داماد کرد

اگر شما نیز آداب‌ورسوم خاصی برای برگزاری جشن نامزدی دارید، ابتدا بایستی رسومات شهر خود را از خانواده‌ها بپرسید. براساس این آداب، هزینه‌های جشن نامزدی و دیگر مراسمات تقسیم‌بندی می‌گردد و یا کاملاً بر دوش خانواده داماد یا عروس قرار می‌گیرد.

کدام یک از هزینه‌های مراسم نامزدی بر عهده داماد است؟

برای هزینه‌هایی که بر عهده خانواده داماد است، رسم و رسومات زیادی وجود دارد ولی به‌صورت کلی هزینه لباس نامزدی و آرایشگاه عروسی را داماد متقبل می‌شود. همچنین یکسری هدایا از طرف داماد برای عروس برده می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

  • کیف و کفش عروس
  • پارچه مجلسی یا لباس دوخته ‌شده
  • نیم ست طلا
  • لوازمات آرایشی
  • قرآن و شاخه نبات

به‌غیراز این موارد، داماد بایستی کیک نامزدی، غذاها و خوراکی‌های پذیرایی مانند فینگر فود، شربت، شیرینی و میوه را نیز تهیه کند. البته پیشنهاد می‌شود که تمامی خوراکی‌های خوردنی، از جمله کیک را با سلیقه‌‌ی عروس تهیه کنید تا مراسم کاملاً خاطره‌انگیز و عالی برگزار شود.

هزینه‌های جشن نامزدی که بر عهده عروس است

به‌صورت کلی اجرای مراسم نامزدی بر عهده خانواده عروس بوده و در خانه پدر عروس برگزار می‌شود. البته در برخی موارد برای مجلل برگزار کردن جشن نامزدی، این مراسم را در تالار نیز می‌توان برگزار کرد که تمامی هزینه‌های تالار بر دوش خانواده عروس قرار می‌گیرد.

به‌غیر از هزینه‌های تزئینات و اجرای مراسم، خانواده عروس می‌توانند سفارش کیک نامزدی، پذیرایی عصرانه و شام را نیز در صورت لزوم بر عهده داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا برخی از هزینه‌ها از روی دوش خانواده داماد برداشته شده و کمک کمی به خانواده طرف مقابل شود.

به‌صورت کلی می‌توان هزینه‌های خانواده عروس را در مراسم نامزدی به شرح زیر دانست:

  • هزینه‌های تالار و اجرای مراسم
  • پذیرایی عصرانه
  • پذیرایی شام در صورت تمایل
  • دکوراسیون و دیزاین میز نامزدی

خوراکی‌ها و کیک جشن نامزدی را از کجا تهیه کنیم؟

هرکدام از خانواده‌ها در صورتی که خرید لوازمات پذیرایی را بر عهده بگیرند بایستی این خوراکی‌ها را از مکانی تهیه کنند که کاملاً باکیفیت تولید شوند. مجموعه “کیک ویترین” در تهران می‌تواند تمامی سفارشات کیک و خوراکی‌های مراسم نامزدی را بر عهده داشته باشد و تمامی این اقلام را باکیفیتی تضمین‌شده برای جشن نامزدی شما تهیه کند.

خوراکی‌های مینیاتوری در سینی برای مراسم نامزدی

شیرینی و کیک‌های مجموعه “کیک ویترین” از مواد اولیه تازه تولید شده و می‌توان تنها با یک‌بار خرید و چشیدن مزه کیک‌ها از کیفیت محصولات “کیک ویترین” اطمینان پیدا کرد. برای خرید می‌توانید به صفحه سفارش کیک با طرح دلخواه مراجعه کنید و کیک جشن نامزدی خود را با طرحی سفارشی، تهیه نمایید.

جشن نامزدی خود را خاطره‌انگیز برگزار کنید

در برخی از خانواده‌ها مشاهده شده که حتی برای هزینه‌های جشن نامزدی نیز از همان ابتدا بحث و جدال کرده و این مراسم زیبا را برای عروس و داماد تلخ می‌کنند. با شرایط اقتصادی الان و پایین آوردن توقعات می‌توان یک جشن نامزدی مناسب برپا کرد که هر دو خانواده از این مراسم کاملاً راضی باشند.

اگر رسم و رسوم خاصی ندارید، هزینه‌های اجرای جشن نامزدی، پذیرایی و تزئینات را می‌توان بر عهده عروس قرار داد و داماد نیز می‌تواند بقیه هزینه لوازمات این مراسم بر عهده بگیرد. سعی کنید با یک توافق که هر دو خانواده براساس شرایط مالی خود راضی باشند یک جشن نامزدی خاطره‌انگیز برگزار کنید.

برای پذیرایی و خرید کیک یا خوراکی‌های جشن نامزدی خود می‌توانید با شماره 02166567512 تماس گرفته و در سریع‌ترین زمان سفارش خود را از کیک ویترین ثبت کنید.

نظرات کاربران

اینستاگرام تماس با ما
اینستاگرام سفارش تلفنی کیک