دختر مکلفی که در حال خواندن نماز است

جشن تکلیف چیست و چگونه برگزار می‌شود؟

برگزاری جشن تکلیف سخت نیست، اگر ایده های درستی داشته باشید. برگزاری یک جشن تکلیف عالی و خاطره انگیز نیازمند برنامه ریزی و ایده پردازی است. در این مقاله از “کیک ویترین” ما چند ایده جذاب را برای برگزاری جشن تکلیف بررسی خواهیم کرد.

تعریف مکلّف و سن تکلیف؛ شروعی برای عبادت و بندگی

وقتی دختران به 9 سالگی می‌رسند در سن تکلیف قرار می‌گیرند و انجام اعمال دینی و دستورات خدا برای این دسته از افراد واجب می‌شود. شخصی که به سن تکلیف می‌رسد را “مکلّف” می‌نامند و بایستی به واجبات دین عمل کرده و از آنچه خداوند ممنوع ساخته، دوری کند.

چرا برگزاری جشن تکلیف اهمیت زیادی دارد؟

در بسیاری از مدارس به‌صورت سالیانه جشن‌های متعددی برگزار می‌شود که جشن تکلیف یکی از مهم‌ترین این مراسم‌ها به‌حساب می‌آید. از قدیم در کشور عزیزمان ایران، در هر عید یک جشن باشکوه برگزار می‌شد تا بابت تمامی نعمت‌هایی که خداوند به ما ارائه کرده است، سپاس‌گزاری کنیم.

به تکلیف رسیدن نوجوانان نیز یک عید به‌حساب می‌آید. در این عید، دختران از نظرِ عقلی و جسمی به حدی از رشد رسیدند که می‌توانند قوانین اسلام و دستورات خداوند را برای به سعادت رسیدن خود انجام دهند.

گروهی از دختران مکلف در جشن تکلیف با چادر صورتی

والدین و عوامل مدارس با برگزار کردن جشن‌ تکلیف به‌صورت گروهی یا خانوادگی به کودکان اجازه می‌دهند که روز مکلّف شدن خود را جشن بگیرند. حتی در بسیاری از خانواده‌ها، جشن تکلیف را بسیار ضروری‌تر از جشن تولد می‌دانند و از نظرِ این والدین، مراسم جشن تکلیف به‌عنوان یک خاطره شیرین در ذهن نوجوانان ثبت می‌شود.

همچنین مادران و پدران با برگزاری جشن تکلیف خانگی یا گروهی، می‌توانند مکلّف شدن فرزندان خود را به‌صورت ویژه به کودکان تبریک بگویند. اکثر والدین در این مراسم یک کیک برای جشن تکلیف دخترانه تهیه می‌کنند و با اهداء هدیه‌های مذهبی، بچه‌ها را خوشحال خواهند کرد.

در جشن تکلیف چه می‌کنند؟ چگونه باید این جشن برگزار شود؟

یکی از کارهای اصلی که در جشن تکلیف انجام می‌شود، اجرای مراسم شکرانه است و دخترهایی که به این سن می‌رسند از همان روز اول نسبت به شکرگزاری از خداوند خود می‌پردازند. برای اجرای این مراسم شکرگزاری نیز بایستی نوجوانان، مراحل زیر را انجام دهند:

  • سجده شکر برای سلامتی و نعمت تکلیف
  • سلام دادن به فرشتگانی که همراه انسان هستند و کارهای خوب یا بد را می‌نویسند
  • کمک کردن به نیازمندان
  • کمک گرفتن از خدا برای بهتر انجام دادن وظایف شرعی

در قسمت‌هایی از مراسم که به‌صورت عمومی برگزار می‌شود به اهمیت انجام وظایف شرعی اشاره خواهد شد؛ همچنین بایستی نعمت‌هایی بزرگی که خداوند به ما داده است را در این مراسم به بچه‌ها یادآوری کرد.

چند دختر در حال اجرای مراسم‌های نمایشی در جشن تکلیف

یکی از جذابیت‌های جشن تکلیف برای دانش‌آموزان یا نوجوانان، بخش اهدای کادوها و پخش کیک جشن تکلیف است که می‌توان بهترین نوع این شیرینی‌ها را از صفحه سفارش کیک دخترانه تهیه کرد. همچنین والدین می‌توانند جهت سرگرم کردن فرزندان خود، برای کودکان انیمیشن‌های مذهبی پخش کنند.

برای پذیرایی در جشن تکلیف چه وسایلی آماده می‌کنند؟

یکی از بهترین مراحل در مراسم‌های جشن تکلیف، بخش پذیرایی از مهمان‌ها و فرزندان است. والدین یا عوامل مدارس، نسبت به بودجه‌ خود می‌توانند این بخش از مراسم را برای فرزندان، بسیار جذاب و مجلل برگزار کنند. در برخی از جشن‌های تکلیف پذیرایی عصرانه یا ناهار نیز انجام می‌شود که به جذابیت‌های این جشن اضافه خواهد کرد.

کیک جشن تکلیف با طرح دختر چادری

اکثر افراد با تهیه کیک و تنقلات مختلف این بخش از مراسم را اجرا کرده و حتی در کنار این خوراکی‌ها نیز از میوه، آجیل و نوشیدنی‌های مختلف استفاده می‌کنند. در صورتی که شما نیز قصد اجرای مراسم جشن تکلیف را دارید می‌توانید برای پذیرایی از مهمان‌ها، کیک دخترانه تاج را تهیه کنید که طرحی زیبا و شکوهمند دارد.

کیک جشن تکلیف دخترانه را از کجا بخریم؟

در صورتی که قصد دارید تا یک کیک زیبا و باکیفیت برای اجرای مراسم جشن تکلیف تهیه کنید، می‌توانید از محصولات “کیک ویترین” استفاده نمایید. مجموعه ما با تضمین کیفیت، کیک‌های خود را تولید کرده و از بهترین مواد اولیه در این شیرینی‌ها استفاده کرده است.

همچنین به‌غیراز کیک، در صورتی که بخواهید از دسرهای مختلف مانند فینگرفود، کاپ کیک، تارت، کیک مراسم فارغ التحصیلی و دیگر خوراکی‌ها در جشن تکلیف استفاده کنید، می‌توانید سفارشات خود را در “کیک ویترین” به ثبت برسانید.

تمامی محصولات نیز در سریع‌ترین زمان به دست مشتریان تهرانی خواهد رسید و نیازی به هیچ‌گونه نگرانی در رابطه با زمان نخواهید داشت.

 یک جشن تکلیف خاطره‌انگیز برای فرزندان خود ایجاد کنید

همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم، جشن تکلیف یکی از خاطره‌انگیزترین مراسم‌ها برای کودکانی است که تازه به بلوغ رسیدند. این جشن از ارزش زیادی برای بچه‌ها و والدین برخوردار بوده و بایستی تا حد امکان در بهترین شرایط و مجلل برگزار شود.

برای گرفتن این مراسم می‌توان از سرگرمی‌ و آموزش‌های مختلف استفاده کرد و همچنین فرزندان را با اجرای مراسم شکرانه، تشویق به شکرگزاری از خداوند نمود. تهیه کیک و تنقلات خوشمزه نیز می‌تواند به جذابیت‌های مراسم افزوده و یک جشن دل‌انگیز برای فرزندان برگزار کرد.

شما می‌توانید در هرزمانی که قصد برگزاری جشن تکلیف خانوادگی یا گروهی را داشتید با شماره 02166567512 تماس گرفته و خوراکی‌ها و کیک این مراسم را از “کیک ویترین” سفارش دهید.

نظرات کاربران

اینستاگرام تماس با ما
اینستاگرام سفارش تلفنی کیک